Amulety i Talizmany dla Ciebie

Najbogatszy wybór talizmanów i amuletów z różnych tradycji ezoterycznych i kultur znajdziesz w Magicznyej Księgarni-Galerii Ezoterycznej CzaryMary.pl

Zobacz również: Merkaba

środa, lipca 26, 2006

Slawne, niepokorne, ambitne i zagadkowe - Laura Smokowicz

Wydanie I
136 stron, A5

Po "Slawnych zonach i kochankach" to kolejna ksiazka Laury Smokowicz opisujaca blyskotliwe kariery kobiet nieprzecietnych i niezwyklych, wywierajacych wrecz magnetyczny wplyw na otoczenie. Sila woli, determinacja, wrodzony talent i silny charakter - oto cechy, dzieki ktorym osiagaly wysoka pozycje, majatek i slawe. Madre, lub tylko sprytne, otoczone mgielka tajemnicy, stanowily obiekt podziwu, pozadania i zazdrosci.
Pozostala po nich legenda - najwierniejsza towarzyszka wszystkich, ktorych zycie odbiega od banalu i przecietnosci - ale ... . Historia lubi sie powtarzac. Co dzis mozemy wziac z tych opowiesci dla siebie?

Fragment ksiazki:

Nakaz uczciwosci

Flora MacDonald
Flora MacDonald zjawila sie niczym meteor w zyciu ostatniego ze Stuartow i zawazyla na jego losach tylko tyle, ze uratowala mu zycie, ryzykujac zyciem wlasnym. Jej szlachetny odruch nie zostal spowodowany ani rachubami i sympatiami politycznymi, ani widokami nagrody, ani nawet uczuciem do pechowego pretendenta do tronu; ta mloda kobieta zrobila tylko to, co uwazala za swoj moralny obowiazek, niezaleznie od kary, jaka mogla ja za to spotkac, i juz z tego tylko powodu zasluguje na podziw i pamiec potomnych.

Ten, ktory zyskal przydomek Mlodego Pretendenta i Pieknego Ksiecia Charlie, przyszedl na swiat w rzymskim palacu Muti 31 grudnia 1720 roku jako potomek dwu swietnych krolewskich rodow. Jego pradziadkiem po mieczu byl krol Anglii i Szkocji Karol I Stuart, a po kadzieli - krol Polski Jan III Sobieski. Narodziny ksiecia uczczono wybiciem medalu, papiez Klemens XI odprawil uroczysta msze dziekczynna, a zanotowano takze towarzyszace im znaki nadprzyrodzone: tego samego dnia na firmamencie pojawila sie nowa gwiazda, a Hanower, rodzinne ksiestwo krola Anglii Jerzego I nawiedzila burza o niespotykanej sile.
Ale ziemskie konstelacje nie sprzyjaja ksieciu. Pradziad zginal na szafocie, dziadek, krol Jakub II zostal zdetronizowany i wiekszosc zycia spedzil w Saint Germain na garnuszku krola Francji Ludwika XIV, ojciec Jakub III, Ksiaze Pretendent, umknal z powrotem do Francji po nieudanej probie odzyskania tronu w 1715 roku.
Anglicy nie chcieli katolickich Stuartow na tronie. Od czasow Elzbiety I protestantyzm w Anglii okrzepl i umocnil sie, a towarzyszyla mu duma z wlasnego narodowego kosciola, ktorego glowa byl nie papiez, lecz krol. Ale nie z nimi ostatni Stuartowie wiazali nadzieje na odzyskanie tronu, lecz ze Szkotami. Czyz nie wywodzili sie ze Szkocji, gdzie, przed nieszczesliwa krolowa Maria na twardym szkockim tronie zasiadalo az szesciu Jakubow Stuartow? Szkoccy gorale dawno juz puscili w niepamiec przyczyny zdetronizowania lekkomyslnej Marii; pozostala legenda katolickich wladcow, nieszczesliwej krolowej i jej wnuka Karola, ktory, podobnie jak ona, zginal na szafocie. Dynastie hanowerska uwazano w gorach Szkocji za uzurpatorow, w kraju mnozyly sie legendy o powrocie na tron potomkow prawowitych wladcow i oswobodzeniu spod panowania angielskiego.

Do wyprawy po zdobycie tronu Karol Edward potrzebowal jednak poteznych sojusznikow, mnostwa pieniedzy i silnej armii, a o zadna z tych rzeczy nie bylo latwo. Jeszcze przeciez Ludwik XIV przyrzekl umierajacemu Jakubowi II, ze zajmie sie jego dziecmi i uznal jego syna za prawowitego krola Anglii, a za nim uczynila to rowniez Hiszpania, Modena i Watykan, zobowiazujac sie jednoczesnie do udzielenia Pretendentowi pomocy w odzyskaniu tronu. Jednak za gestami nie poszly czyny. Kazdy z wladcow lokowal swoje sympatie polityczne tam, gdzie mogl liczyc na korzysci, a jakaz korzysc mieliby odniesc krolowie europejscy z restauracji Stuartow?
Taka szansa pojawila sie po raz ostatni w momencie, gdy dorosly juz Mlody Pretendent od dwu lat cierpliwie i w tajemnicy przed ojcem przygotowywal sie w Normandii do wyprawy po tron Anglii. Francja pomagala mu w tym dyskretnie, poniewaz w wypadku obalenia dynastii hanowerskiej, z ktora zaczela wlasnie toczyc wojne, zyskiwala wdziecznosc nowego krola i korzystny sojusz z Anglia; osiedleni w Normandii i Bretanii irlandzcy emigranci tez mieli swoje rachuby zwiazane z wyprawa, ktora potraktowali jako jeszcze jedna inwestycje. Przy dodatkowym wsparciu papieza, swego mlodszego brata kardynala, i Hiszpanii, ksiaze Karol Edward przygotowal w koncu niewielka ekspedycje, skladajaca sie z dwu okretow: francuskiej fregaty wojennej "Elizabeth" o szescdziesieciu dzialach i niewielkiego stateczku "Doutelle". 5 lipca 1745 roku oba okrety rozwijaja zagle. Zamierzaja plynac przez Morze Irlandzkie miedzy Irlandia i Anglia i dotrzec do wybrzezy Szkocji.
Pechowo na drodze tej skromnej wyprawy staje angielska fregata "Lion" o piecdziesieciu osmiu dzialach. "Elizabeth" nie zatrzymuje sie i po pierwszej ostrzegawczej salwie angielskiego lwa obloki dymu i ognia spowijaja oba statki. Na szczescie Mlody Pretendent znajduje sie na "Doutelle" w przebraniu... pastora. Szybko zmienia stroj i zada od kapitana Walsha, by "Doutelle" wlaczyla sie do walki. Ale Walsh kategorycznie sie sprzeciwia i odmawia wykonania rozkazu. Wystarczy jedna celna salwa z "Lionu" i "Doutelle" pojdzie na dno, kladac kres wyprawie jeszcze przed dotarciem do brzegow Szkocji...

Gdy milkna dziala "Elizabeth" i "Lionu", oba statki znajduja sie w oplakanym stanie: polamane i nadpalone maszty, splatane reje i takielunek, zabici i ranni tworza na pokladach obraz nedzy i rozpaczy. W takim stanie "Elizabeth" skreca na poludnie - dla tego okretu wyprawa juz sie skonczyla. Ale dzielny potomek zwyciezcy spod Wiednia i Chocimia ani mysli zawrocic z drogi. "Doutelle" laduje w przystani niewielkiej wysepki Eriskay, nalezacej do Hybrydow. Ksiaze Karol Edward staje na szkockiej ziemi z garstka oddanych przyjaciol, w przebraniu, a pierwsza noc spedza w ubogiej rybackiej chacie. Ale jest dobrej mysli i niecierpliwie oczekuje przybycia jednego ze swoich szkockich sprzymierzencow, MacDonalda z Boisdale. Ten przybywa nazajutrz i probuje zawrocic ksiecia z drogi.
Na prozno jednak tlumaczy ksieciu, ze nie uda mu sie porwac za soba szkockich klanow i uformowac armii zdolnej do zaatakowania sil angielskich. Glos rozsadku nie powstrzyma mlodzienczego zapalu i determinacji Karola Edwarda.
- Nie cofne sie - odpowiada krotko. A lojalny MacDonald z Boisdale godzi sie stanac u boku ksiecia, jesli uda mu sie zdobyc poparcie innych szkockich klanow. "Doutelle" opuszcza brzegi Eriskay i zegluje dalej, na poludniowy wschod, gdzie zjawiaja sie: kolejny MacDonald, lordowie Kinlochmoidart, MacLeod, Clanarald, Sleat, Keppoch i inni. I oni maja te same watpliwosci i nie wierza w szanse rebelii. Ksiaze, ktory przybyl do nich z pustymi rekoma, bez okretow i wojska, umie jednak oczarowac twardych gorali romantycznym zapalem sredniowiecznego rycerza. Ulega temu "magnetycznemu urokowi" nawet Lochiel, przywodca Cameronow, "najdzielniejszego z dzielnych" klanow szkockich.
 



Kup Slawne, niepokorne, ambitne i zagadkowe - Laura Smokowicz w CzaryMary.pl